Haber

Tayfun Doxuri Filipinler’i vurdu: 1 ölü, Çin’de kırmızı alarm verildi

– Dokusuri Tayfunu Filipinler’i vurdu: 1 ölü

Çin’de kırmızı alarm verildi

PEKİN – Filipinler’in kuzey kesimini vuran Doksuri Tayfunu bir kişiyi öldürdü. Çin’de tayfun nedeniyle kırmızı alarm verildi.

Filipinler’in kuzey kıyılarını bu sabah erken saatlerde vuran ‘Egay’ olarak da bilinen Doksuri Tayfunu nedeniyle çok sayıda nehir taştı ve bazı bölgelerde elektrikler kesildi. Filipinler Ulusal Afet Riskini Azaltma ve Yönetim Kurulu, Rizal eyaletinde meydana gelen selde 1 kişinin boğulduğunu açıkladı. 10’dan fazla noktada heyelan meydana geldi, su baskınları yaşandı, deniz seferleri durduruldu ve 4 binden fazla yolcu limanlarda mahsur kaldı. Kıyı kesimlerinde rüzgar hızının saatte 175 kilometreyi bulduğu ülkede çok sayıda kişi dini alanlara tahliye edildi.

Dün gece prestijle birlikte La Union ve Pangasinan eyaletlerindeki toplam 145 ailenin tahliye merkezlerine sevk edildiği, Çağayan eyaletinde ise 12 binden fazla kişinin tahliye edildiği açıklandı.

Çin’den kırmızı alarm

Çin Ulusal Meteoroloji Merkezi bu sabah kırmızı alarm vererek, Doxuri Tayfunun ülkenin doğu ve güney kıyılarında fırtınalara ve şiddetli yağmura neden olabileceğini belirtti. Tayfunun yerel saatle 08.00 itibariyle Tayvan’ın 350 kilometre açıklarında gözlemlendiği ve saatte 10-15 kilometre hızla kuzeybatı yönünde ilerlediği belirtildi. Bu yıl Çin’i vuran beşinci tayfun olan Doksuri’nin bu gece Güney Çin Denizi’nin kuzeydoğu kesimine ulaşması, ardından Fujian ve Guangdong kıyılarına yönelmesi bekleniyor.

Tayvan Meteoroloji Bürosu da ülkenin güneyindeki Kaohsiung başta olmak üzere kıyı bölgeleri için uyarı yayınladı. Güney ve doğu Tayvan’daki bölgelerden 300’den fazla kişi tahliye edildi. Tayvan’da yaklaşık 50 uçuşu iptal ettiği ve feribot seferlerini durdurduğu bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu