Haber

Dünyanın gözü bu zirvede! ECOWAS toplantısında Nijer’e askeri müdahale kararı alınabilir

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) Nijer’deki askeri cuntaya verdiği bir haftalık sürenin Pazar günü dolmasının ardından ülkedeki belirsizlik devam ederken Nijerya’nın Abuja kentinde kritik bir zirve yapılacak.

ZİRVEDEN “ASKERİ MÜDAHALE” KARARI ALINABİLİR

Ülkede anayasal düzenin yeniden tesis edilmesinin diplomatik yollardan yana olduğu teyit edilirken, ECOWAS’ın bugünkü toplantısından askeri müdahale dahil çok değerli kararların çıkabileceği belirtildi.

ECOWAS’TAN SONRA İLK AÇIKLAMA GÜNLERİ

ECOWAS, örgütün dönem başkanlığını yürüten Nijerya aracılığıyla, Nijerya cuntasına Başkan Mohamed Bazoum’un görevine iade edilmesini talep eden yedi günlük ültimatomun Pazar akşamı sona ermesinden bu yana ilk kez konuştu.

ASKERİ CUNTA MÜZAKEREYE GELMİYOR

Ancak Nijer’deki askeri cunta şimdiye kadar ECOWAS’ın müzakere girişimlerini görmezden geldi. Bu, Perşembe günkü tepenin bölgedeki eleştirilerden korkmasına rağmen askeri müdahale tehdidini yerine getirmesinin dehşetini artırıyor.

DÜNYANIN GÖZÜ BUGÜN ZİRVEDE

ECOWAS genelkurmay başkanı olası bir askeri müdahaleyi ana hatlarıyla belirtmek için Cuma günü Abuja’da bir araya geldi. Bu nedenle bugün gerçekleşecek olan zirve çok önemli. Nijer’de yönetimi ele geçiren askeri cuntaya karşı askeri müdahale de dahil olmak üzere dünyanın kilitlendiği zirveden değerli kararlar çıkabilir.

cubukajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu